Det är roligt att by Kilians exklusiva dofter finns att provsniffa och köpa i Sverige. De ligger i prissegmentet som gränsar till löjligt dyrt men som en aficionado ändå kan välja att öppna plånboken för. Doften Love, Don’t Be Shy skall enligt by Kilian handla om ”first love’s innocence” men sorterar ändå under grupperingen The Narcotics – hm?! Nåväl, låt oss prova den uppskattade doften.
Oskyldigheten skall signaleras med sötma från marshmallows, men de första minuterna känner vi kryddigheten och strävheten från toppnoterna rosépeppar, koriander, bergamott och neroli. Men jo, det kommer sötma från basnoterna, och de väntar inte på att låta de blommiga hjärtnoterna (apelsinblomma, jasmine, kaprifol, ros och iris) ta plats, utan vi får den stora, starka men mjuka sötman nästan direkt.
Det är förstås vanilj, karamell och socker i basnoterna, och också mysk, civet och labdanum som ger en litet mer vuxen känsla åt den här första kärleken. Men det är ändå sötman som överväger. Dock är det ingen simpel sötma som i de parfymer som skall älskas av en stor majoritet, utan en tyngre och mer personlig sötma som är riktigt intressant. Det är bra.